  • LM2853MHX-2.5
LM2853MHX-2.5
advertisement
Manufacturer No:
LM2853MHX-2.5
HK JDW NO:
815-LM2853MHX-2.5
Package:
14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
LM2853MHX-2.5
Description:
14 Terminals 3V 14-Pin LM2853 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 550kHz Tape & Reel (TR) 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 23423
Step5Bar-code shipping tag
LM2853MHX-2.5
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    3A
  • Voltage - Input (Min)
    3V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Frequency - Switching
    550kHz
    Yes
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm