  • LM2853MH-1.5
LM2853MH-1.5
advertisement
Manufacturer No:
LM2853MH-1.5
HK JDW NO:
815-LM2853MH-1.5
Package:
14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
LM2853MH-1.5
Description:
14 Terminals 3V 14-Pin LM2853 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 550kHz Tube 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
LM2853MH-1.5 Overview
It is designed to provide optimal performance by utilizing the Tube package. This harley voltage regulator has 14 terminations. As this regulator voltage is equipped with an analog IC of the type SWITCHING REGULATOR, it is a SWITCHING REGULATOR-type voltage regulator. For space-saving purposes, this voltage regulator is available in the 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. 1 outputs have been configured in the voltage regulator 12v. The adjusting voltage regulator generates Fixed output. Surface Mount-mounting is compatible with this switching regulator. In order for it to operate properly, dc to dc voltage regulator's operating temperature should be at -40°C~125°C TJ. In this voltage regulator 12v, the switching frequency is 550kHz. There is no dc to dc voltage regulator's minimum input voltage requirement for this regulator. According to the table below, DC DC switching regulator's output voltage (Min/Fixed) is equal to 1.5V. There is a voltage regulator maximum input voltage of 5.5V. The peak reflow temperature of this regulator amounts to 260 to be essentially indestructible. The voltage regulator 12v is designed to provide a nominal input voltage of 5V for operation. The regulator voltage that you are looking at belongs to the subcategory Switching Regulator or Controllers. In this case, the DC/DC regulator belongs to the family LM2853. At 1.5V volts, voltage regulator can provide voltage. The switching regulator operation of the system is controlled by 14 pins. The maximum output current reaches 3A A to meet the switching regulator operation requirements. This regulator voltage, belonging to the SIMPLE SWITCHER? family, is a type of DC-DC switching regulator. There is no external influence on harley voltage regulator as it consumes 850μA A of quiescent current.
LM2853MH-1.5 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
14 pins
LM2853MH-1.5 Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2853MH-1.5 Voltage Regulators applications.
  • Computed tomography (CT)
  • Milling machines
  • Grinders
  • Packaging
  • Sink circuits
  • Product testing
  • Experimental setup
  • Ball screw pair
  • Energy management systems
  • Digital precision reference circuits
Step5Bar-code shipping tag
LM2853MH-1.5
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Max Output Current
    3A
  • Voltage - Input (Min)
    3V
  • Input Voltage-Nom
    5V
    850μA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Frequency - Switching
    550kHz
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm