  • LM2853MH-0.8/NOPB
LM2853MH-0.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2853MH-0.8/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2853MH-0.8/NOPB
Package:
14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
LM2853MH-0.8/NOPB
Description:
14 Terminals 3V 14-Pin LM2853 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 550kHz Tube 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
LM2853MH-0.8/NOPB Overview
There is an optimized performance in this voltage regulator because it utilizes the Tube package. During the development of this harley voltage regulator, 14 terminations were made. A SWITCHING REGULATOR type of analog IC is equipped with this regulator voltage, which is the type of analog IC that is used in it. Space-saving 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages are available for this harley voltage regulator. There are 1 outputs on DC DC switching regulator. On the output pins of this DC DC switching regulator, there is a Fixed output generated. Surface Mount-mount switching regulator. This voltage regulator 12v should operate at a temperature of -40°C~125°C TJ when operating. A DC-DC switching regulator such as this one switches at 550kHz. The voltage regulator can operate with a dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 3V. There is a adjusting voltage regulator's voltage output (Min/Fixed) of 0.8V. Voltage regulators' input voltage is limited to 5.5V. With its peak reflow temperature of 260, this voltage regulator is essentially indestructible. In order to meet the operation requirements,voltage regulator is designed to provide a nominal input voltage of 5V. Listed under the subcategory of Switching Regulator or Controllers is this voltage regulator 12v. There is a DC/DC regulator in this family that belongs to the LM2853 family. A voltage of 800mV volts can be produced by voltage regulator. The switching regulator operation of the system is controlled by 14 pins. To meet its operating requirements, dc to dc voltage regulator can deliver a maximum output current of 3A A. This voltage regulator belongs to the SIMPLE SWITCHER? family and is known as a switching DC-DC regulator. Voltage regulator consumes 850μA A of quiescent current without being affected by external factors. By requiring a minimum voltage of 3VV, adjusting voltage regulator reliable performance is guaranteed.
LM2853MH-0.8/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
14 pins
LM2853MH-0.8/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2853MH-0.8/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Television equipment
  • Imported equipment
  • Scientific testing
  • Arc suppression circuits
  • Surge protection circuits
  • Game consoles
  • Direct power supply system
  • Machining centers
  • Domestic water pumps
  • Scientific research
Step5Bar-code shipping tag
LM2853MH-0.8/NOPB
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LM2853
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    800mV
  • Max Output Current
    3A
  • Voltage - Input (Min)
    3V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Min Supply Voltage
    3V
    850μA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.8V
  • Frequency - Switching
    550kHz
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm