  • LM2825N-3.3/NOPB
LM2825N-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2825N-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2825N-3.3/NOPB
Package:
24-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
LM2825N-3.3/NOPB
Description:
24 Terminals 4.75V 24-Pin LM2825 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Tube 1A 24-DIP (0.600, 15.24mm)
Quantity:
In Stock : 6980
Step5Bar-code shipping tag
LM2825N-3.3/NOPB
    Select All
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    150kHz
  • Base Part Number
    LM2825
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    75 %
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    4.75V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA