  • LM2679SX-3.3/NOPB
LM2679SX-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2679SX-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2679SX-3.3/NOPB
Description:
7 Terminals 8V 7-Pin LM2679 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 260kHz Tape & Reel (TR) TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Quantity:
In Stock : 1664
Step5Bar-code shipping tag
LM2679SX-3.3/NOPB
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    SEATED HT CALCULATED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Base Part Number
    LM2679
    1
  • Efficiency
    82 %
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    5A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    8V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Min Supply Voltage
    8V
  • Quiescent Current
    4.2mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    260kHz
    No
  • Height
    4.65mm
  • Length
    10.1mm
  • Width
    8.89mm
  • Thickness
    4.44mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ