  • LM2679SDX-3.3/NOPB
LM2679SDX-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2679SDX-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2679SDX-3.3/NOPB
Package:
14-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
14 Terminals 8V 14-Pin LM2679 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 260kHz Tape & Reel (TR) 14-VDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2500
Step5Bar-code shipping tag
LM2679SDX-3.3/NOPB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    14-VDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    LM2679
    1
  • Efficiency
    82 %
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    5A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    8V
  • Input Voltage-Nom
    12V
    Positive
  • Quiescent Current
    4.2mA
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    260kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Height
    1mm
  • Length
    6mm
  • Width
    5mm
  • Thickness
    1mm