  • LM2678SX-3.3
LM2678SX-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM2678SX-3.3
HK JDW NO:
815-LM2678SX-3.3
Package:
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet:
LM2678SX-3.3
Description:
7 Terminals 8V 7-Pin LM2678 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 260kHz Tape & Reel (TR) TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Quantity:
In Stock : 1388
Step5Bar-code shipping tag
LM2678SX-3.3
  • Package / Case
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    7
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Base Part Number
    LM2678
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    5A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    8V
  • Quiescent Current
    4.2mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    260kHz
    No
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Height Seated (Max)
    4.8mm
  • Width
    8.635mm