  • LM2676SD-12
LM2676SD-12
advertisement
Manufacturer No:
LM2676SD-12
HK JDW NO:
815-LM2676SD-12
Package:
14-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
LM2676SD-12
Description:
14 Terminals 8V 14-Pin LM2676 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 260kHz Tape & Reel (TR) 14-VDFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
LM2676SD-12 Overview
There is an optimized performance in this voltage regulator because it utilizes the Tape & Reel (TR) package. In this voltage regulator, 14 terminations are present. The type of analog IC that this voltage regulator is equipped with is SWITCHING REGULATOR. For space-saving purposes, this voltage regulator is available in the 14-VDFN Exposed Pad package. 1 outputs have been configured in the voltage regulator 12v. On the output pins of this DC DC switching regulator, there is a Fixed output generated. This voltage regulator 12v fits the Surface Mount mounting. This voltage regulator 12v should operate at a temperature of -40°C~125°C TJ when operating. A DC-DC switching regulator of this type operates at a switching frequency of 260kHz. This voltage regulator is able to operate with the minimal input voltage of 8V. Voltage regulators' input voltage is limited to 40V. Due to its 260 high peak reflow temperature, this voltage regulator 12v is virtually indestructible. To meet the operation requirements, voltage regulator is designed to provide 24V as the nominal input voltage. A voltage regulator 12v such as this falls under the Switching Regulator or Controllers category and belongs to this category. As a member of the LM2676 family of DC/DC regulators, this is a DC/DC regulator. There is a possibility that DC DC switching regulator can give voltage at 12V volts. The switching regulator operation of the system is controlled by 14 pins. A maximum output current of 3A A is available to meet the switching regulator operation requirements. A switching DC-DC regulator, it is a member of the SIMPLE SWITCHER? family of electronic voltage regulator 12vs. With 40V as the supply voltage, this DC-DC switching regulator will operate. There is no external influence on harley voltage regulator as it consumes 4.2mA A of quiescent current.
LM2676SD-12 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
14 pins
Operating supply voltage of 40V
LM2676SD-12 Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2676SD-12 Voltage Regulators applications.
  • Electrical distribution systems
  • Cutting machine tools
  • Computer rooms
  • Automation technology
  • Window air conditioners
  • Imported equipment
  • Plate bending machines
  • Digital precision reference circuits
  • Production lines
  • Lathes
Step5Bar-code shipping tag
LM2676SD-12
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-VDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    14
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    LM2676
    1
  • Efficiency
    94 %
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    8V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Quiescent Current
    4.2mA
  • Frequency - Switching
    260kHz
  • Length
    6mm
  • Width
    5mm