  • LM2675M-3.3/NOPB
LM2675M-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2675M-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2675M-3.3/NOPB
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
8 Terminals 6.5V 8-Pin LM2675 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 260kHz Tube 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
LM2675M-3.3/NOPB Overview
Using the Tube package, this voltage regulator optimizes the performance of the voltage regulator 12v. In this voltage regulator, there are a total of 8 terminations. There are two types of analog ICs in this voltage regulator 12v: SWITCHING REGULATOR ICs, which are the ones used in older voltage regulator 12vs. The space-saving 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package is available for this voltage regulator. DC DC switching regulator is configured with 1 outputs. This DC DC switching regulator generates Fixed output on its output pins. Surface Mount-mount switching regulator. -40°C~125°C TJ should be the operating temperature when voltage regulator is operating. This voltage regulator 12v reaches a switching frequency of 260kHz. The voltage regulator can operate with a dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 6.5V. There is a adjusting voltage regulator's voltage output (Min/Fixed) of 3.3V. This voltage regulator's peak reflow temperature is so high as to make it virtually indestructible. Voltage regulator is designed to provide a nominal input voltage of 12V to meet the operation requirements. In the particular voltage regulators, the LM2675 family is represented. The adjusting voltage regulator's output voltage is maintain at 3.3V. In order to operate voltage regulator, there are 8 pins that must be connected. The maximum output current reaches 1A A to meet the switching regulator operation requirements. As a member of the SIMPLE SWITCHER? family of DC/DC regulators, this part is prominent in many specifications. DC-DC switching regulator with 40V supply voltage. External factors have no impact on DC DC switching regulator's ability to consume 2.5mA A of quiescent current.
LM2675M-3.3/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
8 pins
Operating supply voltage of 40V
LM2675M-3.3/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2675M-3.3/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Correction machines
  • ATMs
  • Combined machine tools
  • Drilling machines
  • Refrigerators of central air conditioners
  • Series voltage regulation circuits
  • Radio equipment
  • Cutting machine tools
  • Imported equipment
  • Electric water heaters
Step5Bar-code shipping tag
LM2675M-3.3/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    186.993455mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    LM2675
    1
  • Efficiency
    86 %
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    6.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
    Positive
  • Quiescent Current
    2.5mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Frequency - Switching
    260kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm