  • LM2674M-3.3
LM2674M-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM2674M-3.3
HK JDW NO:
815-LM2674M-3.3
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
LM2674M-3.3
Description:
8 Terminals 6.5V 8-Pin LM2674 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 260kHz Tube 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 5780
Step5Bar-code shipping tag
LM2674M-3.3
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Base Part Number
    LM2674
    1
  • Efficiency
    86 %
  • Output Voltage
    1.23V
  • Max Output Current
    500mA
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    6.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
    Positive
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Frequency - Switching
    260kHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm