  • LM2672N-12/NOPB
LM2672N-12/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2672N-12/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2672N-12/NOPB
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
Description:
8 Terminals 6.5V 8-Pin LM2672 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 260kHz Tube 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
LM2672N-12/NOPB Overview
This harley voltage regulator utilizes the Tube package for optimized performance. Throughout this voltage regulator, there are 8 terminations. This regulator voltage is equipped with a type of analog integrated circuit that is called a SWITCHING REGULATOR voltage regulator. For space-saving purposes, this voltage regulator is available in the 8-DIP (0.300, 7.62mm) package. 1 outputs have been configured in the voltage regulator 12v. On its output pins, this adjusting voltage regulator generates Fixed output. A Through Hole mounting is required for this switching regulator. When operating, adjusting voltage regulator's operating temperature should be kept at -40°C~125°C TJ. A DC-DC switching regulator such as this one switches at 260kHz. Input voltage 6.5V is the dc to dc voltage regulator's minimum input voltage required for operation of the voltage regulators. DC DC switching regulator's output voltage (Min/Fixed) amounts to 12V. For operation, switching regulator requires a nominal input voltage of 24V. DC/DC regulators of this type are part of the LM2672 family of voltage regulator 12vs. There is a possibility that DC DC switching regulator can give voltage at 12V volts. There are 8 pins that are used for the operation of the voltage regulator 12v. In order for this switching regulator to work properly, the output voltage should be at least 12VV. In order to meet the requirements of the switching regulator operation, the maximum output current reaches 1A A. As the name implies, this voltage regulator belongs to the SIMPLE SWITCHER? family of voltage regulators, and it is a type of switching DC-DC regulator. With 40V as the supply voltage, this DC-DC switching regulator will operate. External factors have no impact on DC DC switching regulator's ability to consume 2.5mA A of quiescent current.
LM2672N-12/NOPB Features
1 outputs
8 pins
Operating supply voltage of 40V
LM2672N-12/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2672N-12/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Serial communication converter
  • Post equipment
  • Electrical power transmission
  • Various precision measuring instruments
  • Large fire protection systems
  • Printing
  • Power supplies of electronic gadgets
  • Fire elevators
  • Terrestrial set-top boxes
  • Program control systems
Step5Bar-code shipping tag
LM2672N-12/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    DMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    LM2672
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    94 %
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    6.5V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    2.5mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    260kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    12V
  • Height
    5.08mm
  • Length
    9.81mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness
    3.9mm