  • LM2670T-3.3/NOPB
LM2670T-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2670T-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2670T-3.3/NOPB
Package:
TO-220-7 (Formed Leads)
Datasheet:
Description:
7 Terminals 8V 7-Pin LM2670 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 260kHz Tube TO-220-7 (Formed Leads)
Purchasing and Inquiry
LM2670T-3.3/NOPB Overview
This harley voltage regulator utilizes the Tube package for optimized performance. There are 7 terminations in this harley voltage regulator. As a matter of fact, the type of analog IC that this voltage regulator 12v is equipped with is called SWITCHING REGULATOR. The harley voltage regulator is available as a TO-220-7 (Formed Leads) package to save space. The voltage regulator is configured with 1 outputs. Adjusting voltage regulator's output pins generate Fixed output. Switching regulators like this one can be mounted on the Through Hole mounting system. Keeping dc to dc voltage regulator's operating temperature at -40°C~125°C TJ is essential when operating. 260kHz is the switching frequency of this DC-DC switching regulator. The voltage regulator can be operated with a voltage as low as 8V as an input voltage. The output voltage of this voltage regulator (Min/Fixed) amounts to 3.3V volts. For operation, voltage regulator provides a nominal input voltage of 12V. The LM2670 family of DC/DC regulators includes this DC/DC regulator. Voltage of voltage regulator can be delivered at 3.3V volts. To operate the voltage regulator 12v, 7 pins are required. For this switching regulator, we recommend keeping the output voltage at at least 3.3V volts. In order to meet the requirements of the switching regulator operation, the maximum output current reaches 3A A. A switching DC-DC regulator, it is a member of the SIMPLE SWITCHER? family of electronic voltage regulator 12vs. This DC-DC switching regulator operates from a supply voltage of 40V. External factors do not affect voltage regulator's consumption of 4.2mA A of quiescent current.
LM2670T-3.3/NOPB Features
1 outputs
7 pins
Operating supply voltage of 40V
LM2670T-3.3/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2670T-3.3/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Thermal power
  • Imported equipment
  • Photovoltaic power
  • Communication system
  • ATMs
  • seismic instrument power circuits
  • Solar power plants
  • Serial communication converter
  • Remotely powered electric motors
  • Die casting equipment
Step5Bar-code shipping tag
LM2670T-3.3/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-7 (Formed Leads)
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    7
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    ZIG-ZAG
  • Base Part Number
    LM2670
    1
  • Efficiency
    86 %
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    8V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Quiescent Current
    4.2mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Frequency - Switching
    260kHz
    No
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Height
    4.7mm
  • Length
    14.986mm
  • Width
    10.16mm
  • Thickness
    4.572mm