  • LM2651MTCX-2.5/NOPB
LM2651MTCX-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2651MTCX-2.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2651MTCX-2.5/NOPB
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
16 Terminals 4V 16-Pin LM2651 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 300kHz Tape & Reel (TR) 1.5A 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 9843
Step5Bar-code shipping tag
LM2651MTCX-2.5/NOPB
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LM2651
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    97 %
  • Voltage - Input (Max)
    14V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    10V
    Positive
  • Current - Output
    1.5A
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm