  • LM2597M-3.3
LM2597M-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM2597M-3.3
HK JDW NO:
815-LM2597M-3.3
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
LM2597M-3.3
Description:
8 Terminals 8-Pin LM2597 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Tube 500mA 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
LM2597M-3.3 Overview
It is designed to provide optimal performance by utilizing the Tube package. Throughout this voltage regulator, there are 8 terminations. There is one type of analog IC that this voltage regulator is equipped with, and that is the SWITCHING REGULATOR type. This harley voltage regulator is available in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package for the purpose of space saving. There are 1 outputs configured on this voltage regulator 12v. DC DC switching regulators like this one generate Fixed outputs on their output pins to handle the power management. This voltage regulator 12v fits the Surface Mount mounting. Voltage regulators should be operated at -40°C~125°C TJ temperature while operating. It features maximum design flexibility due to dc to dc voltage regulator's 500mA output current. Voltage regulator has a maximum input voltage of 40V. This voltage regulator's peak reflow temperature is so high as to make it virtually indestructible. To meet the operation requirements, voltage regulator is designed to provide 12V as the nominal input voltage. Listed under the subcategory of Switching Regulator or Controllers is this voltage regulator 12v. The LM2597 family of DC/DC regulators includes this DC/DC regulator. At 3.3V volts, voltage regulator can provide voltage. In order to operate voltage regulator, there are 8 pins that must be connected. In order to use this voltage regulator 12v at its full potential, the output voltage should be kept at at least 3.3V. Switching regulator has a maximum output current of 500mA A, which is sufficient to meet the requirements of operation. As a result, it is able to provide adjusting voltage regulator a maximum output voltage of 3.3V. A type of DC-DC switching regulator, belonging to the SIMPLE SWITCHER? family of voltage regulators, is what we are describing here. In this case, a dc to dc voltage regulator's minimum supply voltage of 4.5V volts is required to ensure reliable performance. It is able to operate from a maximum supply voltage of 40V, which is suitable for DC DC switching regulator's operation. A frequency of 150kHz allows dc to dc voltage regulator to maintain high accuracy.
LM2597M-3.3 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 235
8 pins
LM2597M-3.3 Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2597M-3.3 Voltage Regulators applications.
  • Domestic water pumps
  • Low output voltage switching power supply circuits
  • Packaging
  • Radio equipment
  • Geothermal power
  • Automatic plug-in machines
  • Product testing
  • Series voltage regulation circuits
  • Electrical distribution systems
  • seismic instrument power circuits
Step5Bar-code shipping tag
LM2597M-3.3
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Frequency
    150kHz
  • Base Part Number
    LM2597
    1
  • Efficiency
    80 %
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    500mA
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Max Supply Voltage
    40V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Max Output Voltage
    3.3V
    VOLTAGE-MODE
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm