  • LM2596T-3.3
LM2596T-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM2596T-3.3
HK JDW NO:
815-LM2596T-3.3
Package:
TO-220-5 Formed Leads
Datasheet:
LM2596T-3.3
Description:
5 Terminals 5-Pin LM2596 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Tube 3A TO-220-5 Formed Leads
Purchasing and Inquiry
LM2596T-3.3 Overview
This harley voltage regulator utilizes the Tube package for optimized performance. This harley voltage regulator has 5 terminations. There are two types of analog ICs on this voltage regulator. The first type is a SWITCHING REGULATOR-type IC. In order to save space, this voltage regulator is packaged in the TO-220-5 Formed Leads package. There are 1 outputs on DC DC switching regulator. Fixed outputs are generated on the output pins of this adjusting voltage regulator. Switching regulators like this one can be mounted on the Through Hole mounting system. In order for it to operate properly, dc to dc voltage regulator's operating temperature should be at -40°C~125°C TJ. This voltage regulator 12v features maximum design flexibility thanks to its 3A output current. Voltage regulator's input voltage can reach 40V. An input voltage of 12V is required for switching regulator operation. There is a subcategory called Switching Regulator or Controllers that includes this voltage regulator. There is a DC/DC regulator in this family that belongs to the LM2596 family. Voltage regulator is capable of giving voltage at 3.3V volts. The switching regulator operation of the system is controlled by 5 pins. There should be at least a 3.3V volt output voltage for this switching regulator in order to make it work properly. Switching regulator has a maximum output current of 3A A, which is sufficient to meet the requirements of operation. Using this voltage regulator 12v, you will be able to get the maximum output voltage of 3.3V. This voltage regulator belongs to the SIMPLE SWITCHER? family and is known as a switching DC-DC regulator. 4.5V V supply voltage ensures reliable performance of adjusting voltage regulator. DC DC switching regulator can be operated from a voltage of 40V as its maximum supply voltage. At a frequency of 150kHz, dc to dc voltage regulator is capable of maintaining high accuracy.
LM2596T-3.3 Features
1 outputs
5 pins
LM2596T-3.3 Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2596T-3.3 Voltage Regulators applications.
  • Elevator lighting
  • Photovoltaic power
  • Low output voltage switching power supply circuits
  • Machining centers
  • Smoke exhaust equipment
  • Electrical distribution systems
  • Electric heating, lighting
  • Hydraulic presses
  • Series voltage regulation circuits
  • Electric water heaters
Step5Bar-code shipping tag
LM2596T-3.3
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5 Formed Leads
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    ZIG-ZAG
  • Frequency
    150kHz
  • Base Part Number
    LM2596
    1
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    3A
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Max Supply Voltage
    40V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
    Positive
  • Current - Output
    3A
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Nominal Output Voltage
    3.3V