  • LM2596T-12/LF03
LM2596T-12/LF03
advertisement
Manufacturer No:
LM2596T-12/LF03
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2596T-12/LF03
Package:
TO-220-5 Formed Leads
Datasheet:
LM2596T-12/LF03
Description:
5 Terminals 4.5V 5-Pin LM2596 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 150kHz Tube TO-220-5 Formed Leads
Quantity:
In Stock : 105
Step5Bar-code shipping tag
LM2596T-12/LF03
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5 Formed Leads
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    ZIG-ZAG
  • Base Part Number
    LM2596
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    5mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    150kHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    12V
  • Height
    4.7mm
  • Length
    14.986mm
  • Width
    10.16mm
  • Thickness
    4.572mm