  • LM2592HVS-3.3
LM2592HVS-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM2592HVS-3.3
HK JDW NO:
815-LM2592HVS-3.3
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Description:
5 Terminals 4.5V 5-Pin LM2592 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 150kHz Tube TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 1465
Step5Bar-code shipping tag
LM2592HVS-3.3
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LM2592
    1
  • Efficiency
    76 %
  • Voltage - Input (Max)
    60V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    2A
  • Operating Supply Voltage
    60V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Quiescent Current
    10mA
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    150kHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.42mm
  • Thickness
    4.58mm