LM2588S-12/NOPB
LM2588S-12/NOPB
815-LM2588S-12/NOPB
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
7 Terminals 7-Pin LM2588 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 100kHz~200kHz Tube 5A Switch TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
In Stock : 999
Purchasing and Inquiry
LM2588S-12/NOPB Overview
It uses the Tube package in order to optimize the performance of this voltage regulator. There are 7 terminations in this harley voltage regulator. There are two types of analog ICs on this voltage regulator. The first type is a SWITCHING REGULATOR-type IC. The space-saving TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA package is available for this voltage regulator. The voltage regulator 12v has 1 outputs. DC DC switching regulators like this one generate Fixed outputs on their output pins to handle the power management. There is a switching regulator that is compatible with the Surface Mount mounting. When operating, adjusting voltage regulator's operating temperature should be kept at -40°C~125°C TJ. A DC-DC switching regulator such as this one switches at 100kHz~200kHz. Featuring a 5A Switch output current, dc to dc voltage regulator offers maximum design flexibility. There is a voltage regulator maximum input voltage of 40V. With its peak reflow temperature of 245, this voltage regulator is essentially indestructible. As a result of DC DC switching regulator's design, it is designed to provide an input voltage of 5V for the purposes of operation. This DC/DC regulator belongs to the LM2588 family. Voltage can be produced at 12V volts by voltage regulator. During switching regulator operation, 7 pins are used. As a general rule, this voltage regulator 12v should keep its output voltage at least at 11.4V. In order to meet the requirements of the switching regulator operation, the maximum output current reaches 5A A. DC DC switching regulator offers a maximum output voltage of 12.6V as its maximum output voltage. A switching DC-DC regulator, it is a member of the SIMPLE SWITCHER? family of electronic voltage regulator 12vs. DC-DC switching regulator with 40V supply voltage. Voltage regulator consumes 11mA A of quiescent current without being affected by outside forces. In this case, a dc to dc voltage regulator's minimum supply voltage of 4V volts is required to ensure reliable performance.
LM2588S-12/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 245
7 pins
Operating supply voltage of 40V
LM2588S-12/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2588S-12/NOPB Voltage Regulators applications.
- Computer application technology
- Various precision measuring detectors
- Television equipment
- Plate bending machines
- Constant current circuits
- Correction machines
- Power supplies of electronic gadgets
- Handheld GPS
- Geothermal power
- Imported equipment
Package
LM2588S-12/NOPB
Texas Instruments815-TPS65130RGER24-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM2574N-5.0/NOPB8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM2574N-ADJ/NOPB8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM2852YMXA-1.2/NOPB14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS60402DBVTSC-74A, SOT-7532-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS61020DRCR10-VFDFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS61010DGS10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS62000DGSR10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare