  • LM2586SX-3.3/NOPB
LM2586SX-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2586SX-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2586SX-3.3/NOPB
Package:
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet:
Description:
7 Terminals 4V 7-Pin LM2586 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 100kHz~200kHz Tape & Reel (TR) 3A Switch TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Quantity:
In Stock : 11886
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LM2586SX-3.3/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    7
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Base Part Number
    LM2586
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Current - Output
    3A Switch
  • Quiescent Current
    11mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Frequency - Switching
    100kHz~200kHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Height
    4.65mm
  • Length
    10.1mm
  • Width
    8.89mm
  • Thickness
    4.44mm