  • LM2576T-15
LM2576T-15
advertisement
Manufacturer No:
LM2576T-15
HK JDW NO:
815-LM2576T-15
Package:
TO-220-5
Datasheet:
Description:
5 Terminals 4V 5-Pin LM2576 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tube TO-220-5
Quantity:
In Stock : 15600
Step5Bar-code shipping tag
LM2576T-15
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Base Part Number
    LM2576
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    88 %
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    25V
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    15V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    52kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Nominal Output Voltage
    15V