  • LM2576T-12/NOPB
LM2576T-12/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2576T-12/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2576T-12/NOPB
Package:
TO-220-5
Datasheet:
LM2576T-12/NOPB
Description:
5 Terminals 4V 5-Pin LM2576 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tube TO-220-5
Purchasing and Inquiry
LM2576T-12/NOPB Overview
A Tube package is used in this voltage regulator to optimize performance. As you can see, this harley voltage regulator contains 5 terminations. There is a SWITCHING REGULATOR type analog IC in this voltage regulator 12v that is used to convey analog signals. This harley voltage regulator is available in the TO-220-5 package for the purpose of space saving. A total of 1 outputs are configured in this voltage regulator. As you can see, this DC DC switching regulator generates Fixed output on its output pins. Through Hole-mounting is compatible with this switching regulator. As long as its operating temperature is -40°C~125°C TJ, dc to dc voltage regulator should perform well. There is a switching frequency of 52kHz for this voltage regulator 12v. A dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 4V is required for this voltage regulator to operate. In this adjusting voltage regulator, the output voltage (Min/Fixed) equates to 12V. For operation, switching regulator requires a nominal input voltage of 25V. There is a DC/DC regulator in this family that belongs to the LM2576 family. A voltage of 12V volts can be produced by voltage regulator. In order to operate voltage regulator, 5 pins are required. For switching regulator maximum operation, dc to dc voltage regulator delivers 3A A. This regulator voltage, belonging to the SIMPLE SWITCHER? family, is a type of DC-DC switching regulator. Switching regulators operate at 40V supply voltages. External factors have no impact on DC DC switching regulator's ability to consume 5mA A of quiescent current.
LM2576T-12/NOPB Features
1 outputs
5 pins
Operating supply voltage of 40V
LM2576T-12/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2576T-12/NOPB Voltage Regulators applications.
  • CMM
  • Precision electronic equipment
  • Shearing machines
  • Access control systems
  • Combined machine tools
  • USB circuits
  • Scientific research
  • Various CNC machine tools
  • Household control circuits
  • Direct power supply system
Step5Bar-code shipping tag
LM2576T-12/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Base Part Number
    LM2576
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    88 %
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    25V
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    5mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    52kHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Height
    4.7mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.51mm
  • Thickness
    4.58mm