  • LM2576HVSX-3.3/NOPB
LM2576HVSX-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2576HVSX-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2576HVSX-3.3/NOPB
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Description:
5 Terminals 4V 5-Pin LM2576 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tape & Reel (TR) TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Purchasing and Inquiry
LM2576HVSX-3.3/NOPB Overview
There is an optimized performance in this voltage regulator because it utilizes the Tape & Reel (TR) package. Throughout this voltage regulator, there are 5 terminations. There are two types of analog ICs in this voltage regulator 12v: SWITCHING REGULATOR ICs, which are the ones used in older voltage regulator 12vs. This harley voltage regulator is available in the TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA package for the purpose of space saving. DC DC switching regulator is configured with 1 outputs. The adjusting voltage regulator generates Fixed output. A Surface Mount mounting is required for this switching regulator. This voltage regulator 12v should operate at a temperature of -40°C~125°C TJ when operating. A DC-DC switching regulator of this type operates at a switching frequency of 52kHz. There is no dc to dc voltage regulator's minimum input voltage requirement for this regulator. There is a maximum input voltage of 60V for this voltage regulator 12v. A regulator voltage's peak reflow temperature amounts to 245 being indestructible. To meet the operation requirements, voltage regulator is designed to provide 12V as the nominal input voltage. As a member of the LM2576 family of DC/DC regulators, this is a DC/DC regulator. A voltage of 3.3V volts can be produced by voltage regulator. During switching regulator operation, 5 pins are used. To meet its operating requirements, dc to dc voltage regulator can deliver a maximum output current of 3A A. In the SIMPLE SWITCHER? family, this part palys an important role in DC DC switching regulator's traget applications. This DC-DC switching regulator operates from a supply voltage of 60V. Voltage regulator consumes 5mA A of quiescent current without being affected by external factors.
LM2576HVSX-3.3/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 245
5 pins
Operating supply voltage of 60V
LM2576HVSX-3.3/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2576HVSX-3.3/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Series voltage regulation circuits
  • Grinders
  • Direct power supply system
  • Sensitive electronic devices
  • Emergency lighting monitoring equipment
  • Remotely powered electric motors
  • Industrial robots
  • Servo drive system
  • Computer rooms
  • Laboratories
Step5Bar-code shipping tag
LM2576HVSX-3.3/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Base Part Number
    LM2576
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    75 %
  • Voltage - Input (Max)
    60V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    60V
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    5mA
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    52kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.42mm
  • Thickness
    4.58mm