  • LM2575S-3.3/NOPB
LM2575S-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2575S-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2575S-3.3/NOPB
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
LM2575S-3.3/NOPB
Description:
5 Terminals 4V 5-Pin LM2575 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tube TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Purchasing and Inquiry
LM2575S-3.3/NOPB Overview
It uses the Tube package in order to optimize the performance of this voltage regulator. As you can see, this harley voltage regulator contains 5 terminations. There is a SWITCHING REGULATOR type analog IC in this voltage regulator 12v that is used to convey analog signals. In order to save space, this voltage regulator is packaged in the TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA package. The voltage regulator is configured with 1 outputs. There are output pins on this DC DC switching regulator that generate Fixed output. Surface Mount-mount switching regulator. -40°C~125°C TJ should be the operating temperature when voltage regulator is operating. DC-DC switching regulators reach 52kHz switching frequencies. The voltage regulator can be operated with a voltage as low as 4V as an input voltage. As far as the voltage input is concerned, DC DC switching regulator can accept up to 40V. Its 245 peak reflow temperature makes this regulator essentially indestructible. To meet the operation requirements, voltage regulator is designed to provide 12V as the nominal input voltage. As a member of the LM2575 family of DC/DC regulators, this is a DC/DC regulator. The voltage DC DC switching regulator can provide is up to 3.3V volts. To operate the voltage regulator 12v, 5 pins are required. This voltage regulator 12v should be configured with an output voltage that is at least 3.3V. A 1A A maximum output current is required to meet the switching regulator operation requirements. The switching DC-DC regulator belongs to the SIMPLE SWITCHER? family of electronic voltage regulator 12vs. An input voltage of 40V is used to operate this harley voltage regulator. External factors have no impact on DC DC switching regulator's ability to consume 10mA A of quiescent current.
LM2575S-3.3/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 245
5 pins
Operating supply voltage of 40V
LM2575S-3.3/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2575S-3.3/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Digital video recorders
  • Remotely powered electric motors
  • Smart grid
  • Energy management systems
  • Imported equipment
  • Overvoltage protection circuits in TV sets
  • Pipe bending machines
  • Direct power supply system
  • Elevator lighting
  • Fire elevators
Step5Bar-code shipping tag
LM2575S-3.3/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    113.398093g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Base Part Number
    LM2575
    1
  • Efficiency
    75 %
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    10mA
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    52kHz
    No
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.42mm
  • Thickness
    4.58mm