  • LM2574HVN-12
LM2574HVN-12
advertisement
Manufacturer No:
LM2574HVN-12
HK JDW NO:
815-LM2574HVN-12
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
Description:
8 Terminals 4V 8-Pin LM2574 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tube 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 24485
Step5Bar-code shipping tag
LM2574HVN-12
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Efficiency
    88 %
  • Voltage - Input (Max)
    60V
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    500mA
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    25V
    Positive
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
  • Frequency - Switching
    52kHz
  • Width
    7.62mm