  • LM2574HVM-3.3/NOPB
LM2574HVM-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2574HVM-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2574HVM-3.3/NOPB
Package:
14-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
14 Terminals 4V 14-Pin LM2574 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tube 14-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
LM2574HVM-3.3/NOPB Overview
optimized performance is achieved by utilizing the Tube package in this voltage regulator. As you can see, this harley voltage regulator contains 14 terminations. There are two types of analog ICs on this voltage regulator. The first type is a SWITCHING REGULATOR-type IC. There is a 14-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package available for this voltage regulator, as DC DC switching regulator is space-saving. 1 outputs have been configured in the voltage regulator 12v. ICs such as this voltage regulator are capable of generating Fixed outputs through their output pins. A voltage regulator 12v such as this one fits the Surface Mount mounting bracket. Voltage regulators should be operated at -40°C~125°C TJ temperature while operating. A DC-DC switching regulator such as this one switches at 52kHz. Regulator 4V can operate with dc to dc voltage regulator's minimum input voltage 4V. There is a adjusting voltage regulator's voltage output (Min/Fixed) of 3.3V. There is a maximum input voltage of 60V for this voltage regulator 12v. The peak reflow temperature of this regulator amounts to 260 to be essentially indestructible. An input voltage of 12V is required to meet the requirements of the switching regulator operation. The LM2574 family of DC/DC regulators includes this DC/DC regulator. Voltage regulator is capable of giving voltage at 3.3V volts. There are 14 pins that are used for the operation of the voltage regulator 12v. The maximum output current reaches 500mA A to meet the switching regulator operation requirements. A type of DC-DC switching regulator, belonging to the SIMPLE SWITCHER? family of voltage regulators, is what we are describing here. An external factor does not affect harley voltage regulator's ability to consume 5mA A of quiescent current.
LM2574HVM-3.3/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
14 pins
LM2574HVM-3.3/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2574HVM-3.3/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Experimental setup
  • Product testing
  • Program control systems
  • Injection molding machinery
  • Adjustable voltage or current linear circuits
  • SMT equipment
  • Gear/thread machining machines
  • PSRR circuits
  • Computed tomography (CT)
  • Remotely powered electric motors
Step5Bar-code shipping tag
LM2574HVM-3.3/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    LM2574
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    72 %
  • Voltage - Input (Max)
    60V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    5mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    52kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Height
    2.65mm
  • Length
    8.992mm
  • Width
    7.498mm
  • Thickness
    2.301mm