  • LM25007MMX/NOPB
LM25007MMX/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM25007MMX/NOPB
HK JDW NO:
815-LM25007MMX/NOPB
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
8 Terminals 9V 8-Pin LM25007 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Up to 800kHz Tape & Reel (TR) 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
LM25007MMX/NOPB Overview
It uses the Tape & Reel (TR) package in order to optimize the performance of this voltage regulator. In this voltage regulator, there are a total of 8 terminations. A SWITCHING REGULATOR type of analog IC is equipped with this regulator voltage, which is the type of analog IC that is used in it. In order to save space, this harley voltage regulator is available in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. There are 1 outputs configured on this voltage regulator 12v. DC DC switching regulators like this one generate Adjustable outputs on their output pins to handle the power management. This switching regulator is designed to fit the Surface Mount mounting system. Keeping dc to dc voltage regulator's operating temperature at -40°C~125°C TJ is essential when operating. The switching frequency of this DC-DC switching regulator reaches Up to 800kHz. This voltage regulator is able to operate with the minimal input voltage of 9V. DC DC switching regulator's output voltage (Min/Fixed) amounts to 2.5V. The maximum input voltage of voltage regulator is 42V. Its 260 peak reflow temperature makes this regulator essentially indestructible. For operation, voltage regulator provides a nominal input voltage of 24V. A voltage regulator 12v such as this falls under the Switching Regulator or Controllers category and belongs to this category. In this case, the DC/DC regulator belongs to the family LM25007. There is a possibility that DC DC switching regulator can give voltage at 37V volts. In order to operate voltage regulator, 8 pins are required. A 500mA A maximum output current is required to meet the switching regulator operation requirements. Switching regulators operate at 42V supply voltages. External factors do not affect voltage regulator's consumption of 500μA A of quiescent current. There is no problem with running this voltage regulator at 24V V if you wish.
LM25007MMX/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
8 pins
Operating supply voltage of 42V
LM25007MMX/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM25007MMX/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Nuclear power plants
  • Production lines
  • Product burn-in
  • Automation technology
  • PSRR circuits
  • Hydraulic presses
  • Electric water heaters
  • Motor controller circuits
  • Shearing machines
  • Machining centers
Step5Bar-code shipping tag
LM25007MMX/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    8
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    24V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LM25007
    1
  • Efficiency
    93 %
  • Voltage - Input (Max)
    42V
  • Output Voltage
    37V
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    500mA
  • Operating Supply Voltage
    42V
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    24V
    Positive
  • Quiescent Current
    500μA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    Up to 800kHz
  • Control Technique
    HYSTERETIC CURRENT MODE
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.675mA
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm