  • LM1117MP-3.3/NOPB
LM1117MP-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM1117MP-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LM1117MP-3.3/NOPB
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
Description:
Fixed 2.3mm Tin LM1117 PMIC LM1117-3.3 Series 3 TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 951
Step5Bar-code shipping tag
LM1117MP-3.3/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LM1117-3.3
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Current Rating
    800mA
  • Base Part Number
    LM1117
  • Pin Count
    3
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    15V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    800mA
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.6V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    5mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 800mA
  • PSRR
    75dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.2V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    800mA
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height
    1.8mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.5mm
  • Thickness
    1.6mm