  • LM1117LD-3.3/NOPB
LM1117LD-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM1117LD-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LM1117LD-3.3/NOPB
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Fixed Tin LM1117 PMIC LM1117-3.3 Series 8 8-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3091
Step5Bar-code shipping tag
LM1117LD-3.3/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 800mA
  • PSRR
    75dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.2V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    800mA
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height
    800μm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm
  • Thickness
    800μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LM1117-3.3
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
  • Base Part Number
    LM1117
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    10mA
  • Number of Outputs
  • Voltage - Input (Max)
    15V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    800mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    5mA
  • Accuracy
    1 %