  • LL1105WF065Q
LL1105WF065Q
advertisement
Manufacturer No:
LL1105WF065Q
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-LL1105WF065Q
Package:
Datasheet:
LL1105WF065Q
Description:
Tactile Switches Long Life Tact Sw SPST-NO 0.05A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LL1105WF065Q
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    LL1105
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating
    50mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    7.4mm
  • Body Breadth
    6.5 mm
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Contact Current(DC)-Max
    0.05A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Mechanical Life
    5,000,000 Cycles
  • Switch Type
    KEYPAD SWITCH
  • Operating Force
    65gf
  • Actuator Orientation
    Side Actuated
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .05A@12VDC
  • Outline
    7.10mm x 6.55mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Switch Travel
    0.25mm
  • Number of Switches
    1
  • Contact Bounce Time-Max
    10ms
  • Body Height
    7mm
  • Actuator Length, Right Angle
    3.15mm