  • TL1105SF100Q
TL1105SF100Q
advertisement
Manufacturer No:
TL1105SF100Q
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-TL1105SF100Q
Package:
Datasheet:
TL1105SF100Q
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TL1105SF100Q
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Bronze, Gold, Silver
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Nylon
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    TL1105
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    50mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Electrical Life
    100000 cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    50V
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    50mA
  • Operating Force
    100gf
  • Illumination Type
    Illuminated, Non-Illuminated
  • Actuator Orientation
    Side Actuated
  • Outline
    7.10mm x 6.55mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Switch Travel
    0.25mm
  • Actuator Length
    5.8mm
  • Actuator Length, Right Angle
    8.35mm