  • LHL06TB8R2K
LHL06TB8R2K
advertisement
Manufacturer No:
LHL06TB8R2K
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-LHL06TB8R2K
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
LHL06TB8R2K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LHL06TB8R2K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    LH, L Type
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.268Dia 6.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    440mA
  • Inductance
    8.2μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    390mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    22MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Q @ Freq
    50 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Inductance Frequency - Test
    7.96MHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Rated Current-Max
    0.44A
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm