  • LG100M1000BPF-2530
LG100M1000BPF-2530
advertisement
Manufacturer No:
LG100M1000BPF-2530
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-LG100M1000BPF-2530
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
LG 1mF Capacitor 20% Bulk 1.5A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
LG100M1000BPF-2530
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Aluminum
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LG
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1mF
  • Lead Pitch
    10mm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    3mA
  • Ripple Current
    1.5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.3
  • Diameter
    25mm
  • Height
    30mm