  • LEMC2520T100K
LEMC2520T100K
advertisement
Manufacturer No:
LEMC2520T100K
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-LEMC2520T100K
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
LEMC2520T100K
Description:
Quantity:
In Stock : 2300
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LEMC2520T100K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    30 @ 2.52MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Rated Current-Max
    0.21A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LE, MC Type
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Resin Molded
  • Current Rating
    210mA
  • Case Code (Metric)
    2520
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.5Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    32MHz