  • LAP02TA121K
LAP02TA121K
advertisement
Manufacturer No:
LAP02TA121K
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-LAP02TA121K
Package:
Axial
Datasheet:
LAP02TA121K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LAP02TA121K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    LA, P Type
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.091Diax0.134L 2.30mmx3.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    42mA
  • Lead Diameter
    0.45 mm
  • Inductance
    120μH
  • Test Frequency
    796kHz
  • DC Resistance (DCR)
    13Ohm Max
  • Max DC Current
    42mA
  • Frequency - Self Resonant
    8MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    40 @ 796kHz