  • L06031R2BGWTR
L06031R2BGWTR
advertisement
Manufacturer No:
L06031R2BGWTR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-L06031R2BGWTR
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 17028
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
L06031R2BGWTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Non-Magnetic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Accu-L®
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±0.1nH
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Type
    Thin Film
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Inductance
    1.2nH
  • Test Frequency
    450MHz
  • DC Resistance (DCR)
    40mOhm Max
  • Max DC Current
    1A
  • Frequency - Self Resonant
    10GHz
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    49 @ 450MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    49
  • Inductance Frequency - Test
    450MHz
  • Q Factor
    49
  • Special Feature
    INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.1, 0.2 NANO HENRY
  • Height
    610μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.71mm