  • KZE63VB82RM8X15LL
KZE63VB82RM8X15LL
advertisement
Manufacturer No:
KZE63VB82RM8X15LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-KZE63VB82RM8X15LL
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
KZE 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 665mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
KZE63VB82RM8X15LL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    665mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    160mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    266mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    665mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KZE
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm