  • KUSBX-SMT-AS1N-W30
KUSBX-SMT-AS1N-W30
advertisement
Manufacturer No:
KUSBX-SMT-AS1N-W30
Manufacturer:
Kycon, Inc.
HK JDW NO:
418-KUSBX-SMT-AS1N-W30
Package:
SMD/SMT
Description:
Quantity:
In Stock : 213
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KUSBX-SMT-AS1N-W30
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle; Through Hole
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Mounting Feature
    Horizontal
  • Insulation Material
    PBT THERMOPLASTIC
  • Shell Material
    BRASS
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Shell/Shielding Material
    Copper Alloy
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    KUSBX-SMT
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Lock
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    USB-A (USB TYPE-A)
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    30VAC
  • Subcategory
    Telecom and Datacom Connectors
  • Contact Finish - Mating
    TIN OVER NICKEL
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Shielding
    Shielded
  • Insulation Color
    White
  • Shell Finish
    NICKEL
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • Number of Contacts
    4
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.28 inch
  • Empty Shell
  • Contact Style
    USB, SER A FLAT
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Polarization Key
    POLAR PIN POSITION
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V