  • KUSBX-AS2N-B30
KUSBX-AS2N-B30
advertisement
Manufacturer No:
KUSBX-AS2N-B30
Manufacturer:
Kycon, Inc.
HK JDW NO:
418-KUSBX-AS2N-B30
Package:
Datasheet:
KUSBX-AS2N-B30
Description:
Conn USB Type A RCP 4/4 POS Solder RA Thru-Hole 8 Terminal 2 Port
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KUSBX-AS2N-B30
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Mounting Feature
    Horizontal
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Shell/Shielding Material
    Brass
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Series
    KUSBX
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Lock
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    USB-A (USB TYPE-A), Stacked
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    30VAC
  • Additional Feature
    OTHER STACKING CONNECTOR 4 CONTACTS EACH
  • Subcategory
    Telecom and Datacom Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Orientation
    Right Angle
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating
    1A
  • Insulation Color
    Black
  • Shell Finish
    NICKEL
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    30V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.571 inch
  • Number Of PCB Rows
    1+1
  • Number of Contacts
    8
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.614 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
  • Body Depth
    0.669 inch
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Style
    USB, SER A FLAT
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Polarization Key
    POLAR PIN POSITION
  • Dielectric Withstanding Voltage
    750VAC V
  • Number of Ports
    2
  • Mating Cycles
    1500
  • Plating Thickness
    30μin
  • Length - Termination
    0.11 inch