  • KTR18EZPF3001
KTR18EZPF3001
advertisement
Manufacturer No:
KTR18EZPF3001
HK JDW NO:
687-KTR18EZPF3001
Datasheet:
KTR18EZPF3001
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, KTR Series, Thick Film, 3kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 5270
Step5Bar-code shipping tag
KTR18EZPF3001
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, High Voltage
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    3kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm