  • KR-5R5V224-R
KR-5R5V224-R
advertisement
Manufacturer No:
KR-5R5V224-R
HK JDW NO:
255-KR-5R5V224-R
Package:
Axial, Can - Vertical
Datasheet:
KR-5R5V224-R
Description:
CAP 220MF -20% +80% 5.5V T/H
Step5Bar-code shipping tag
KR-5R5V224-R
  • Package / Case
    Axial, Can - Vertical
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    1.360777g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.453Dia 11.50mm
  • Tolerance
    -20% +80%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    5.5V
  • Capacitance
    220mF
  • Voltage - Rated DC
    5.5V
  • Orientation
    Vertical
  • Depth
    5mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    75Ohm @ 1kHz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    200 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 70°C
  • Diameter
    11.5mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    12.5mm