  • KMPC862TVR80B
KMPC862TVR80B
advertisement
Manufacturer No:
KMPC862TVR80B
HK JDW NO:
318-KMPC862TVR80B
Package:
BGA
Datasheet:
KMPC862TVR80B
Description:
Microprocessor 357-Pin 80MHz BGA
Purchasing and Inquiry
KMPC862TVR80B Overview
With a packing size of BGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. Using advanced packaging techniques Bulk, high reliability is ensured. 80MHz Hz is the frequency at which the CPU operates. Datasheets for 357 pin functions can be found here. It is important to note that there is 32b bandwidth available for data transfer. Temperatures above 105°C should not allow the embedded microprocessor to operate. The CPU here has 1 cores. The top frequency of the CPU is expected to reach 80MHz. In this case, 3.3V is the starting point. In this case, the amount of RAM (Random-Access Memory) is set to 8kB.
KMPC862TVR80B Features
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
8kB RAM
KMPC862TVR80B Applications
  • Petrochemical
  • Television
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Radio
  • Paper shredders
  • Process control devices
  • Industrial instrumentation devices
  • Network communication, mobile communication field
  • Pacemakers (used to control abnormal heart rhythm)
  • Dryers
Step5Bar-code shipping tag
KMPC862TVR80B
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Pins
    357
  • Weight
    2.096504g
  • Packaging
    Bulk
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    80MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • RAM Size
    8kB
  • Frequency (Max)
    80MHz