  • KMH100VN182M30X35T2
KMH100VN182M30X35T2
advertisement
Manufacturer No:
KMH100VN182M30X35T2
HK JDW NO:
856-KMH100VN182M30X35T2
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
KMH 1800μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 2.5A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
KMH100VN182M30X35T2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Capacitance
    1800μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    138mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3.6mA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.378 35.00mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    KMH
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%