  • KMG25VB472M16X31LL
KMG25VB472M16X31LL
advertisement
Manufacturer No:
KMG25VB472M16X31LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-KMG25VB472M16X31LL
Package:
Radial, Can
Description:
KMG 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.71A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
KMG25VB472M16X31LL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KMG
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    78mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.71A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.71A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8468A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    31mm
  • Height Seated (Max)
    1.240 31.50mm