  • KLSR035.T
KLSR035.T
advertisement
Manufacturer No:
KLSR035.T
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-KLSR035.T
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
KLSR035.T
Description:
Industrial & Electrical Fuses 35A 600VAC 300VDC Class RK1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KLSR035.T
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to KLSR035.T.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cartridge, Non-Standard
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD® KLSR
  • Size / Dimension
    1.063Diax5.500L 27.00mmx139.70mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Electrical, Industrial
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Current Rating (Amps)
    35A
  • Current Rating
    35A
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA AC 20kA DC
  • Class Code
    RK1
  • Length
    139.7mm