  • KLKD025.T
KLKD025.T
advertisement
Manufacturer No:
KLKD025.T
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-KLKD025.T
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
KLKD025.T
Description:
FUSE CARTRIDGE 25A 600VAC/VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KLKD025.T
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to KLKD025.T.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cartridge, Non-Standard
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD® KLKD
  • Size / Dimension
    0.406Diax1.500L 10.31mmx38.10mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Electrical
  • Resistance
    3.29mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Solar (Photovoltaic)
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Current Rating
    2.5A
  • Reference Standard
    CE; CSA; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL, VDE
  • Body Length or Diameter
    38.1mm
  • Physical Dimension
    38.1mm x 38.1mm
  • Working Voltage
    600V
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100kA AC 50kA DC
  • Melting I2t
  • DC Cold Resistance
    0.003532Ohm
  • Joule Integral-Nom
    2085 J
  • Fuse Current
    25A
  • Body Height
    38.1mm