  • KHAU-17D16-24
KHAU-17D16-24
advertisement
Manufacturer No:
KHAU-17D16-24
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-KHAU-17D16-24
Package:
Datasheet:
KHAU-17D16-24
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 24VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KHAU-17D16-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Socket
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    44.990693g
  • Operating Temperature
    -45°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Series
    KHA
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    Plug
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Depth
    21.8mm
  • Current Rating
    1A
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Plug In
  • Voltage - Rated AC
    240V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Body Breadth
    21.82 mm
  • Physical Dimension
    28.17mm x 21.82mm x 32.54mm
  • Contact Resistance
    200mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Sealing
    DUST PROOF
  • ELV
    Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    120V
  • Electrical Life
    10000000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    4PDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Contact Form
    4PDT (4 Form C)
  • Rise Time
    13ms
  • Relay Type
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    1A
  • Coil Resistance
    650Ohm
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    240VAC -Max
  • Coil Current
    37.5mA
  • Release Time
    6ms
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Power Consumption
    900mW
  • Coil Power
    1W
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Coil Voltage (AC)
    24V
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1000 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Coil Insulation
    Class B
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    1500 Vrms
  • Contact Voltage Rating (AC)
    240V
  • Height
    32.5mm
  • Length
    28.2mm
  • Width
    21.8mm