  • KDZTR3.6B
KDZTR3.6B
advertisement
Manufacturer No:
KDZTR3.6B
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-KDZTR3.6B
Package:
SOD-123F
Purchasing and Inquiry
KDZTR3.6B Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 60μA @ 1V is required.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.Wdiodeh a zener current of 10mA, diode is highly flexible in terms of design.This device should be operated at 40mA on the working test voltage.
KDZTR3.6B Features
reverse leakage current of 60μA @ 1V
60μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 60μA
the zener current of 10mA
the working test voltage to 40mA
minimal dynamic impedance is 40mA
KDZTR3.6B Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor KDZTR3.6B applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
KDZTR3.6B
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to KDZTR3.6B.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Base Part Number
    KDZ3V6
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    60μA @ 1V
  • Power Dissipation
    1W
  • Max Reverse Leakage Current
    60μA
  • Reference Voltage
    3.6V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.8V
  • Zener Voltage
    39.24V
  • Working Test Current
    40mA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    10mA