  • KC15A10.001NPS
KC15A10.001NPS
advertisement
Manufacturer No:
KC15A10.001NPS
HK JDW NO:
239-KC15A10.001NPS
Package:
Datasheet:
KC15A10.001NPS
Description:
SWITCH ROTARY 5POS 350MA 125V
Step5Bar-code shipping tag
KC15A10.001NPS
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Insulation Material
    GLASS FILLED NYLON
  • Housing Material
    GLASS FILLED NYLON
  • Termination
    PC Pin
  • Number of Positions
    5
  • Current Rating (Amps)
    350mA AC
  • Current Rating
    350mA
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 9.80mm Dia
  • Circuit per Deck
    SP5T
  • Depth Behind Panel
    14.20mm
  • Index Angle
    30 °
  • PCB Hole Count
    7
  • Bushing Type
    3/8-32
  • Actuator Length
    10.00mm