  • KC52A30.001NPS
KC52A30.001NPS
advertisement
Manufacturer No:
KC52A30.001NPS
HK JDW NO:
239-KC52A30.001NPS
Package:
Datasheet:
KC52A30.001NPS
Description:
SWITCH ROTARY 12POS 350MA 125V
Step5Bar-code shipping tag
KC52A30.001NPS
    Copper Alloy
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Current Rating (Amps)
    350mA AC
  • Orientation
    Vertical
  • Current Rating
    350mA
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 9.80mm Dia
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Throw Configuration
    SP
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Depth Behind Panel
    14.20mm
  • Index Angle
    30 °
  • Diameter
    26.2mm
  • Height
    14.1mm
  • Actuator Length
    30.00mm