  • JR25WCC-18(71)
JR25WCC-18(71)
advertisement
Manufacturer No:
JR25WCC-18(71)
Manufacturer:
Hirose
HK JDW NO:
355-JR25WCC-18(71)
Package:
Datasheet:
JR25WCC-18(71)
Description:
JR*W Series Standard Cable Clamp (29 mm Spanner Fit)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JR25WCC-18(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Material
    Aluminum Alloy, Brass, Zinc Alloy
  • Series
    JR-W
  • Type
    Cable Clamp
  • Color
    Black
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Shell Size - Insert
    25
  • Plating
    Chrome
  • Cable Opening
    0.709" (18.00mm)
  • Family
    Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
  • Thread Size
    M28 x 0.75
  • Includes
    5 pcs - 1 Cable Clamp, 1 Gasket, 2 Screws, 1 Washer
  • Cable Exit
    180°
  • Features
    Clamp Screws, Gasket, Washer
  • Diameter - Outside
    1.220" (30.99mm)